Системні плати. Загальні відомості.
Сучасні комп'ютери порівняно з комп'ютерами перших поколінь, з одного боку, є простими, а з іншого — складними. Так, порівняно з комп'ютерами Р1 — Р4 кількість компонентів в них зменшилась внаслідок підвищення ступеня інтеграції елементів на їх кристалах.
Сучасні комп'ютери порівняно з комп'ютерами перших поколінь, з одного боку, є простими, а з іншого — складними. Так, порівняно з комп'ютерами Р1 — Р4 кількість компонентів в них зменшилась внаслідок підвищення ступеня інтеграції елементів на їх кристалах. Частина компонентів була інтегрована в міні компоненти. Складнішими вони стали тому, що кожна їх структурна частина виконує складніші функції компьютерного ремонту, ніж у системах перших поколінь. Збільшилась також кількість функцій сервисного центру, які виконує кожна складова.
Комп'ютер PC містить такі компоненти базової системи: 1) системну плату; 2) процесор; 3) оперативну пам'ять; 4) дисковод для гнучких дискет; 5) жорсткий диск; 6) дисковод CD-ROM; 7) клавіатуру; 8) мишу, 9) видеоплату; 10) монітор (дисплей); 11) звукову плату; 12) гучномовець; 13) блок живлення; 14) корпус.
Системна плата (об'єднуюча, материнська) є основним компонентом. Вона, як правило, містить:
1) сокет (слот) процесора;
2) сокети пам’яті SIMM i DIMM;
3) слоти шини;
4) ПЗП BIOS (ROM BIOS);
5) кеш 2-го рівня (кеш L2, Level 2 cache);
6) набір мікросхем системної логіки (чипсет) системної плати;
7) чіп вводу/виводу;
8) перетворювачі напруги живлення процесора;
9) батарею для живлення годинника i CMOS.
Ha6ip мікросхем системної логіки містить вci схеми, які входять до складу системної плати. Він керує центральним процесором, системною шиною процесора, кешем L2, оперативною пам'яттю, шиною PCI (Peripheral Component Interconnect), шиною ISA (Industry Standard Architecture) чи шиною, ідентичною за функціональним призначенням, ресурсами системи та ні.
Процесор є ядром системи, a нa6ip мікросхем системної логіки (чипсет) — блок, в який процесор встановлений. Процесор називають центральним (CPU-Central Proces¬sing Unit), тому що він найважливіший чіп в системі й виконує команди програмного забезпечення.
Ha6ip мікросхем системної логіки визначає також первинні можливості та специфікації системної плати — типи підтримуваних процесорів, пам’яті, плат розширення, дисководів та ін.
Системні плати випускають у кількох варіантах, які відрізняються розмірами та формфакторами. Формфактор системної плати визначає тип корпуса, в який її можна встановити. Основними формфакторами системних плат є:
— об'єднуюча плата;
— повнорозмірна плата AT;
— Baby AT; -LPX;
— ATX;
— NLX.